Prehodnoťte vaše staré poistenie

Máte staré poistenie? Vymeňte ho za lepšie

Ak ste si poistenie na dom, byt či zariadenie v domácnosti uzatvárali už pred mnohými rokmi alebo nebodaj ešte za socializmu, je veľmi pravdepodobné, že ak sa s vašim majetkom naozaj niečo stane, budete zo sumy, ktorú od poisťovne dostanete, sklamaní. Môže sa stať, že vám poisťovňa nevyplatí nič, alebo len veľmi málo.

Staršie poistné zmluvy sú totiž často uzatvorené na nízke poistné sumy alebo kryjú iba niektoré riziká. Ak ste svoje bývanie rekonštruovali alebo postupne dokupovali nábytok a zariadenie, hodnota vašej nehnuteľnosti a domácnosti stúpla. V prípade škody sa vám potom môže stať, že nedostanete vyplatenú náhradu v plnej výške, prípadne vám môže poisťovňa odmietnuť vyplatiť peniaze úplne.

S poistením od Aegonu sa vám to nemôže stať. Pomôžeme vám správne nastaviť aktuálne poistné sumy. Tieto sumy vám tiež budeme pravidelne upravovať tak, aby zohľadňovali vývoj cien na trhu. Predídete tak nepríjemným sklamaniam pri vyplácaní poistného plnenia.

Kedy sa oplatí zmluvu vymeniť:

  • ak máte veľmi starú zmluvu – poistenie ste uzatvárali pri vtedajších podmienkach a cenách, ktoré už neplatia (napríklad ešte v slovenských korunách)
  • ak máte poistenie uzatvorené v časových cenách – napríklad pri poškodení nábytku dostanete peniaze vyplatené podľa toho, za koľko ste ho kupovali a ešte sa odpočíta aj opotrebenie. Výsledná suma bude nízka, nový nábytok si za ňu nekúpite. Dnes sa uzatvárajú zmluvy na nové ceny – poisťovňa pri škode vyplatí toľko, aby ste si mohli kúpiť rovnakú novú vec.
  • ak ste byt či dom rekonštruovali – ak ste vymenili umakartové jadro za murované, položili ste novú podlahu, či vymenili kuchynskú linku, hodnota vašej nehnuteľnosti stúpla. Stará poistka už nemusí stačiť.
  • ak ste dokúpili zariadenie – ak ste vymenili nábytok, kúpili nový televízor, či dostali do daru drahý obraz, tiež vám už staré poistenie nemusí stačiť. Ak hodnota zariadenia vzrastie o viac ako 10 percent, mali by ste pouvažovať nad výmenou poistenia.

Ako na to:

  • Poistenie so súčasnou poisťovňou môžete ukončiť len k určitému dátumu.
  • Do poisťovne treba výpoveď doručiť najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia, (inak sa zmluva automaticky predĺži), urobiť tak môžete aj skôr.
  • Vzor ako napísať výpoveď vašej starej poistky nájdete tu: Vzor vypovede.doc